6 دلیل درخواست کمک از مشاوره خانواده

23 بهمن 1397

در حالی آمارها حاکی از کاهش نرخ ازدواج در میان جوانان است که تحقیقات  از افزایش درخواست طلاق در میان خانواده ها در ایران را نشان می دهد به طوری که در برخی مناطق بیش از نیمی از ازدواج ‌ها به طلاق ختم می‌شود. البته  آمار  درخواست طلاق بسته به میزان تحصیلات، مذهب و اعتقادات دینی، اختلاف سنی با همسر و سن ازدواج، اختلافات فرهنگی و اختلافات طبقاتی خانواده ها  متغیر است.
اما وقتی طلاق اتفاق افتاد، مشکلات فراوانی را برای زوجین و فرزندان ایجاد می‌کند. همواره طلاق یکی از پر استرس ترین اتفاقات زندگی در میان خانواده به شمار می آید. همچنین تصمیم به تقاضای طلاق اغلب با احساس نا امیدی و بلاتکلیفی نسبت به آینده زندگی مشترک همراه است. در صورتی که کودک و فرزندان نیز درگیر موضوع طلاق والدین خود شوند ممکن است این کودکان احساس ناخوشایندیی و نارضایتی خود از زندگی را به شکل رفتارهایی پرخطر مانند خشم، ترس، انکار، طرد شدن، سرزنش، عذاب وجدان بروز دهند.
در حالی که طلاق ممکن است برای شما تنها راه نجات سلامت روانی و جسمی تان باشد، اما برخی تلاش می‌کنند تا جایی که ممکن است زندگی و ازدواج خود را با تمام مشکلات زندگی  بپذیرند و تقاضای طلاق نکنند. اما واقعا چطور می توان اختلافات زندگی مشترک و مشکلات زندگی زناشویی خود را یک بار برای همیشه شناسایی و حل کرد. در اینجا قصد داریم به برخی از این موارد بپردازیم:

به مشاوره خانواده نیاز دارید وقتی‌که توانایی برقراری ارتباط با همسر خود را ندارید
وقتی رابطه زناشویی شما با همسرتان خوب نیست، بهبود رابطه زن و شوهر اغلب دشوار است. عدم مهارت برقراری ارتباط مؤثر با همسر می‌تواند شامل هر چیزی که منجر به ایجاد احساس افسردگی، نا امنی، بی اعتنایی و یا عدم علاقه به گفتگو با همسر گردد باشد. البته در این مواقع لحن صحبت نیز تغییر می‌کند. گاهی شیوه صحبت و گفتگو از موضوع گفتگو مهم تر است. برقراری ارتباط نامناسب با همسر نه تنها موجب آسیب رساندن به احساسات می‌شود، بلکه موجب سوء استفاده عاطفی یا جسمی نیز می گردد.

به مشاوره خانواده نیاز دارید وقتی با همسر خود همانند هم اتاقی رفتار می کنید
وقتی رابطه زن و شوهر بیشتر شبیه به هم اتاقی بشود تا یک رابطه زناشویی، نیاز به مشاوره خانواده ضروری به نظر می‌رسد. این به آن معنا نیست اگر زوج ها هر کاری را باهم انجام ندهند، در زندگی زناشویی مشکل دارند. اگر بعد از ازدواج یکی از زوجین در روابط زناشویی کمبود مهر و محبت، صمیمیت و عاطفه از طرف همسر خود را احساس کند، این احساس به شما القا می شود که فقط با همسر خود هم زیستی می‌کنید و به عقیده یک روانشناس نشانه خوبی در زندگی نیست.

به مشاوره خانواده نیاز دارید وقتی نمی دانید چطور اختلاف با همسر خود را حل کنید
وقتی با همسر خود شروع به ناسازگاری کنید و هر دو از این اختلاف آگاه باشید، شناختن اختلافات زندگی فقط نیمی از ماجراست. به‌عنوان مشاور خانواده، بارها این جمله را از مراجعین می‌شنوم که می‌گویند: ما می‌دانیم مشکل زندگی مشترک مان کجاست اما نمی‌دانیم چگونه این مشکلات را حل کنیم. این موقع بهترین زمان است تا از شخص سومی برای کمک به حل مشکلات خانوادگی خود کمک بگیرید. اگر زن و شوهر در زندگی با همسر خود اختلاف دارند، یک مرکز مشاوره خانواده خوب می‌تواند ازدواج شما را به درستی هدایت کند تا از تجربه دستیابی به یک ازدواج موفق لذت ببرید.

به مشاور خانواده نیاز دارید وقتی همسر شما رفتارهای منفی از خود نشان می‌دهد
به‌عنوان یک مشاور خانواده معتقدم آنچه ما در درون احساس می‌کنیم سرانجام به بیرون بروز خواهد کرد. حتی اگر ما برای مدتی بخواهیم این احساسات را پنهان کنیم، بالاخره از جایی دیگر به بیرون بروز می‌کند. احساسات منفی مانند ناراحتی یا ناامیدی به همسر و زندگی مشترک می‌تواند به رفتارهای مضر و گاهی آسیب‌زا تبدیل شود. اگرچه گاهی اوقات در هنگام مشاوره متوجه می شویم  زن با در نظر گرفتن شرایط زندگی، مثلاً به خاطر فرزندان، تصمیم به حفظ ازدواج و خانواده می‌کند اما به دلیل آنکه ریشه مشکلات از بین نرفته، همسر هنوز کینه‌توزی می‌کند. این احساس کینه‌توزی سبب می‌شود زن آسیب‌های گذشته خود را با بدرفتاری نسبت به شوهر خود تلافی کند. یک مرکز مشاوره خوب می‌تواند به زوجین کمک کند چگونه احساسات منفی خود را تشخیص داده و راه مناسبی برای بیان آن‌ها پیدا کند.

به مشاوره خانواده نیاز دارید وقتی فکر می‌کنید طلاق آخرین گزینه است
وقتی زن و شوهر باهم اختلاف دارند و یا مدام با همسر خود دعوا و مشاجره می‌کنند، یک مقدار فاصله گرفتن زوج از هم اغلب می‌تواند مفید واقع شود. بااین‌حال، وقتی این فاصله گرفتن‌ها تبدیل به ترک منزل و سرانجام دوری دائم شود، حتماً باید از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. دور از هم زندگی کردن و به خانه نیامدن معمولاً اختلافات زن و شوهر را حل نمی‌کند. در عوض، این طرز فکر را تقویت می‌کند که دور بودن از همسر مفید است و باعث تکرار بیشتر این رفتار می‌شود. وقتی‌که همسر دوباره به خانه بازمی‌گردد، مشکلات  زناشویی قبلی هنوز وجود دارد اما به خاطر آنکه زمانی از آن موضوع و مشکل گذشته اغلب نادیده گرفته می‌شود.

به مشاوره خانواده نیاز دارید وقتی فقط به خاطر فرزندان به زندگی با همسر خود ادامه می‌دهید
وقتی احساس می‌کنید فقط به خاطر فرزندان مجبور به ادامه زندگی مشترک با همسر خود هستید، حتما از یک مشاور خانواده برای راهنمایی درخواست کمک کنید. برخلاف تصور زن و شوهر، ادامه دادن چنین زندگی و رابطه‌ای درواقع به تربیت کودک و فرزند شما آسیب فراوانی می‌زند. بالعکس، اگر زن و شوهر قادر به حل اختلاف با همسر خود هستند و به ازدواج خود به‌عنوان یک رابطه سالم و مثبت نگاه کنند، این بهترین گزینه برای والدین و فرزندان آنها خواهد بود.
به‌عنوان یک مشاور خانواده معتقدم فرزندان نباید بهانه ادامه زندگی مشترک زوجین باشد. به یاد دارم وقتی با یک نوجوان که در مدرسه مشکل داشت کار می‌کردم، او رفتار مخربی نشان می‌داد و نمره‌های درسی او در کلاس روز به روز در حال کاهش بود. وقتی از او دلیل چنین کارهایی را پرسیدم، پاسخ داد: من به‌خوبی می‌دانم که والدینم یکدیگر را دوست ندارند زیرا فقط نقش خوب بودن را بازی می‌کنند ولی هرگز مانند والدین دوستانم شاد و خوشحال نیستند.
فرزندان ما عموماً بسیاری شهودی و باهوش هستند. مهم نیست والدین چقدر و چگونه اختلاف خود با همسر شان را کتمان کنند، اکثر فرزندان عدم رضایت پدر و مادر خود را می فهمند.
در پایان باید خاطرنشان کرد، همه ازدواج‌ها قابل نجات نیستند اما در مورد خانواده هایی که اختلافات زندگی مشترک آن‌ها هنوز قابل‌حل و فصل است و در طول دوره مشاوره درمانی، زوجین به اصول مشاوره خانواده و ازدواج خود متعهد هستند، مشاوره خانواده می‌تواند به آن‌ها در یافتن ریشه مشکلات زندگی و دستیابی به یک ازدواج موفق کمک فراوانی کند.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس و پشتیبانی

  • آدرس: تهران - بزرگراه رسالت - بعد از خیابان کرمان- جنب پمپ بنزین- پلاک808،‌ طبقه6، واحد30
  • خط 1: 22338803 - 021
  • خط 2: 22338925 - 021
  • همراه : 09011414843  -   09011414842  -  09900988703
  • پست الکترونیک: Alimollazamani@Gmail.com